Korejský ostrov Chejudo

23.05.2011 12:32

Flowers of HalasanPokud máte k dispozici několik dnů volna a chcete si trochu provětrat plíce od vydatné čínské dýchací směsi, doporučujeme vám návštěvu korejského ostrova Chejudo (nebo i Jejudo, čínsky 济州岛, Jizhou Dao), SV od Šanghaje. Není to asi destinace, kvůli které by sem člověk letěl až z Evropy, ale pro nás, kteří jsme v Číně, je to potenciálně zajímavé místo - ostatně posuďte sami.

Z Číny je to pouze něco přes hodinu letadlem. Pokud se letí některým z mnoha přímých letů, tak Číňané nepotřebují víza, což je zajimavé pro ty, kteří cestují s čínským partnerem nebo partnerkou. Chejudo nabízí rozmanité možnosti rekreace - v létě jsou to především mořské pláže a to jak písečné, tak i kamenité, z černých vulkanických oblázků. Středu ostrova vévodí sopka Hallasan, vysoká cca. 1900m, která nabízí nádherné výhledy, zvlášť na jaře, kdy její tmavý povrch nad pásmem lesa pokrývají husté koberce různých horských květin. Výšlap se dá podniknout za jeden den, ale je třeba si přivstat, protože to je pro jedince, jehož svaly během pobytu v Číně začínají již mírně atrofovat, cca osmi až desetihodinový výlet. Vyráží se z některého z parkovišť pod horou, převýšení je asi 1200m, a cca dvě třetiny cesty vedou voňavými borovicovými lesy. Po čínském smogu opravdové plicní lázně.

Přímo středem ostrova prochází hranice mezi mírným a subtropickým pásem, proto je na severní i jižní straně odlišná vegetace. Chejudo je oblíbenou rekreační oblastí Korejců, takže v sezóně je tu plno, ale mimo hlavní dva letní měsíce tu budete mít klid. Ostrov nabízi veškeré sportovní vyžití včetně golfu, tenisu, plavání a dalších. Pro potapěče je zajímavá jižní oblast ostrova, kde se stýkají chladné severní a teplejší jižní proudění, takže zde můžete vidět podmořskou faunu a floru v kombinacích, jaké jinde neuvidíte: např. tropický perutýn mezi pásy chladnomilných chaluh. V květnu byla teplota vody 17st, ale v září a říjnu bývá kolem 25st.

Ano, Chejudo nejsou žádné tropy jako Filipíny, ale to vůbec nevadí místním lovkyním perel, které se po staletí potápí pouze na nádech do hloubek přes 20m a vynáší odtud nejen perly, ale i různé další dary moře. Je zajímavé, že na Cheju se této práci věnovaly vždy výhradně ženy, a že některé techniky rozdýchání před ponorem, které zdálky připomíná hvízdání, a díky kterým vydrží pod vodou i několik minut, se dostaly až do sportovního freedivingu. Sledovat v akci je můžete buď na jižní straně ostrova nebo také v místním muzeu, které vystavuje jejich primitivní, ale staletími ověřené vybavení.

Další oblíbenou kratochvílí je pronajmout si motorku, od mopedu až po výrazně silnější kubatury a ostrov pak objet po přímořské silnici. O víkendech běžně potkáte na silnici i poměrně velké skupiny harleyů a podobných strojů a na chvíli tak můžete mít i pocit, že vlastně ani nejste v přelidněné Asii.

Větší část Cheju je přírodní rezervací a celkově je ostrov poměrně netknutý průmyslem, proto se pyšní i vynikajícím jídlem. Pravda, korejská kuchyně na začátku nemusí každému moc vonět - a to doslova, zvláště díky kimchi, zelí nakládanému s chilli papričkami a česnekem - ale dá se na to zvyknout, a speciálně na Cheju je jídlo opravdu výtečné. Jako na každém ostrově, i zde si můžete pochutnat na výtečném seafoodu. Komu jsou bližší spíš pozemní tvorové, může si pochutnat na vepřovém z místních černých prasat, které je vyhlášenou pochoutkou, na kterou se před většinou restaurací stojí fronty. Je 100% bio a to samé lze říci i o zelenině, servírované zdarma ke každému jídlo. Organismus si tak odpočine od všudypřítomného přepáleného oleje a MSG, které jinak v Číně najdete snad i ve vanilkové zmrzlině. :-)

Korejsky harubang na ostrove JejuNa Cheju se dodnes zachovaly zbytky šamanismu, který byl původním náboženstvím Koreje. Před každým domem stávaly sošky ochraných bůžků z černého sopečného kamene, zvané harubang. Největší měří několik metrů. Jejich menší moderní bráškové jsou dnes jedním z turistických suvenýrů, a to i přes vyšší cenu a hlavně váhu. (O další důvod víc, proč na ostrov nejet sám.)

Cenově patří Korea do vyšší cenové kategorie a Chejudo není výjimkou. Vzhledem k tomu, že v posledních letech výrazně vzrostl počet čínských turistů, dají se dnes u čínských cestovek najít zajímavé balíky, kdy letenka a ubytování vychází na přijatelnou cenu. Za tyto peníze pak dostáváte kvalitní služby a můžete počítat s tím, že i nejlevnější hotýlek nabízí velmi slušný standard. Co se dorozumění týká, tak hotelový personál anglličtinu ovládá .. většinou. :-] Mimo vyšlapané cestičky je to slabší. Doporučujeme sáhnout po zdrojích z Lonely Planet. A speciálně potapěče upozorňujeme, že lokální firmičky přistupují k potápěčským standardům velmi "asijsky". Lze říci, že v r. 2009 jsme kromě diveshopu Němce Ralpha našli jen jediný korejský shop, Pacific Diving School, který byl použitelný. Jeho majitel je veterán korejské podvodní fotografie, pro korejskou televizi natáčel videa pod vodou v celém světě a i když mluví jen korejsky, tak vody kolem ostrova jsou jeho hřiště a ukázal nám věci, kterých bysme si jinak ani nevšimli.

Pokud se na Cheju vydáte, budeme velmi rádi, když se s námi pak podělíte o své dojmy. (Lukáš H.)

 

 

 

 

Zpět